niedziela, 18 sierpnia 2013

Zandra Rhodes: Unseen - Fashion and Textile Museum in London.PL:
Dziś chciałabym opisać wam moja wizytę w Fashion and Textille Museum w Londynie. Na samo muzeum natrafiłam przypadkiem, podczas przeglądania przewodnika. Chciałam odwiedzić miejsce, które nie jest na top liście atrakcji, które należy zobaczyć w Londynie. Muzeum mieści się na Bermondsey Street (najlepiej wysiąść na stacji metra: London Bridge).
Kiedy dotarłam na miejsce okazało się, że w muzeum trwa właśnie wystawa poświęcona projektance Zandrze Rhodes (w tym muzeum nie ma stałej wystawy, tylko czasowe). Muszę przyznać, że nie słyszałam wcześniej o tej osobie, jednak postanowiłam wejść i zobaczyć coś nowego.
Po powrocie z muzeum postanowiłam poszukać paru informacji o Zandrze Rhodes. Jest to brytyjska projektantka urodzona w 1940 roku. Studiowała w Royal College of Arts, a najbardziej znana jest ze współpracy z Freedie’m Mercury’m.
W Internecie znalazłam również informacje, że projektantka znana jest z krzykliwych wzorów oraz kolorów i faktycznie wszystkie prezentowane stroje były bardzo wzorzyste, kolorowe i błyszczące. Dla mnie ciekawym elementem wystawy były prywatne przybory Rhodes, takie jak szkicowniki, farby oraz odręczne notatki. Rzadko mamy okazję zobaczyć nie tylko gotowe kreacje, ale też narzędzia, dzięki którym powstały. Następnie przeszłam do kolekcji, która składała się z sukienek zrobionych z błyszczących koralików. Niektóre z nich mogą przypominać indyjskie sari, ponieważ Zandra chciała zaprezentować własną interpetację tego tradycyjnego indyjskiego stroju (była jedną z pierwszych brytyjskich projektanek, która zroganizowała pokaz mody w Indiach). Na piętrze mogłam zobaczyć kolekcję Conceptual Chic, która Zandra stworzyła w 1977 roku, i która wzbudziła tyle samo podziwu co kontrowersji. Była to kolekcja typowo punkowa, w której skład wchodziły czarne lub wściekle różowe ubrania, podarte  i pozapinane agrafkami. Ostatnim elementem całej ekspozycji były sukienki z nadrukami pochodzącymi prosto ze szkicownika projektantki.
Należy jeszcze dodać, że muzeum zostało otwarte w 2003 roku przez właśnie Zandrę Rhodes i wystawa „Zandra Rhodes: Unseen” została przygotowana by uczcić  jego 10 urodziny.
Jeśli będziecie mieli okazję być w Londynie, to myślę, że warto odwiedzić to muzeum, bo następne kolekcje zapowiadają się równie ciekawe (możecie to sprawdzić tutaj). Ponadto muzeum oferuje różne kursy od ilustrowania do obsługi photoshopa. 
Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć, które zrobiłam podczas mojej wycieczki.

ENG:
Today I’m going to describe my trip to Fashion and Textile Museum in London. I found this museum when I read through travel guide. I wanted to visit a place, which isn’t the highlight of London. Fashion and Textile Museum is located on Bermondsey Street (underground station: London Bridge).
When I arrived to the museum, I realized that in August I can see the exhibition related to Zandra Rhodes (in this museum there are only temporary exhibitions). I must admit that I hadn’t heard about her before but I decided to get in and see something new for me.
When I came back to my room I wanted to look for some information about Rhodes. She is a British fashion designer. She was born on 1940. She studied at Royal College of Arts and she is famous for collaboration with Freddie Mercury.
On the Internet I also found that Zandra’s works are also known as very colorful, vibrant projects and indeed all clothes, which were shown in the museum, were also very shining.  The most interesting part of exhibition contained a lot of stuff like sketches, notes, brushes and paints, which were used by Zandra during designing. We seldom have a chance to see not only clothes but also tools which were used to make them. Afterwards I watched the collection which was full of beading dresses. Some of them looked similar to Indian sari, because Zandra wanted to show her own interpretation of this traditional Indian apparel (she was one of the British designers to stage fashion shows in India). Upstairs I was able to see collection called “Conceptual Chic” which was made in 1977. This collection delighted some and shocked many, because it was related to punk culture. It was mainly based on black or shocking pink clothes which were torn and decorated with safety pins. I could also see recent collection consist of dresses made from prints taken directly from Zandra’s sketchbooks.
I want to ad that museum was opened in 2003 by Zandra Rhodes, and this exhibition was prepared to celebrate the tenth birthday of the museum.   
 In my opinion this museum is really worth visiting, even if Zandra Rhodes exhibition is coming to end. Forthcoming exhibitions seem to be interesting also (you can check the calendar here).  Moreover the museum offers some courses from illustrating to using Photoshop.    
Below you can see some pictures which I took during my visit.
Beading dresses.

Cards, button, tube map and doll designed by Zandra Rhodes.

Zandra's dyes, paint pots and "tombo" pens.

Diet Coke cans designed by Zandra.
 Useful links:

1 komentarz:

  1. Zazdroszczę ci, sama chciałabym je odwiedzić. A te rzeczy są boskie ;)
    Pozdrawiam madameglitter.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń